outdoor photographer
Quatlwork
publications.pub. by september 2014
outdoor photographer for nature protecting and research from europe_Badania
dzikich zwierząt z dzikich ziem. Zarys wiedzy o dzikiej przyrodzie.
Thomasz Q-Pietrzak jako dawny zoolog. quatlwork@,


Badania Azji Środkowej w Polsce sięgają czasów średniowiecza od kiedy to Benedykt Polak wyruszył z poselstem do Karakorum. Wartościowe projekty przyrodnicze w Azji Środkowej miały miejsce również w XIX wieku za sprawą Karola Bohganowicza jako geologa. the roots of all goodness lie in the soil of appreciation for goodness. dalai lama. Szczególnie zagadkowo przedstawia się Hindukusz, pasmo górskie w Azji Środkowej rozciągające się na długości przeszło 800 km. Od zachodu graniczą z tajemniczymi górami Safed Koh. góry ałtajskie są jedne z mniej zbadanych w kirgizji i oriencie. fot. dementievskiy ivan. Hindukusz stał się obiektem eksploracji polskich badaczy i alpinistów. Charakter interdyscyplinarny miały wyprawy badacza i generała Bronisława Grąbczewskiego, który po przebyciu Gór Kaszgarskich osiągnął przełęcze Kotale Wachdżir i Kiklik Dawan przekraczające wysokość 4700 m.n.p.m. A był to rok 1888. Od roku 1960 region te badało przeszło sześciuset polskich alpinistów. Pod kierownictwem wypraw Bolesława Chwaścińskiego w 1960 zapoczątkowano liczne wyprawy do północnego kraju afganów. Za cel wyprawy obrano sobie wówczas szczyt Noszak (7492 m. n.p.m.). Brak informacji o kartografii północnego Afganistanu skłaniał polaków do sporządzania map tego jakże nieznanego terenu. Pięć lat później osiągnięto północną ścianę Kohe Szchaur (7084). Zamiarem klubu Politechniki Warszawskiej była eksploracja szczytów otaczających doliny Qala-i Pandża i Eszan. Zdobyto i poznano pewne z tych obszarów. Jak pisze badaczka Marek z Akademii Słupskiej, "jeszcze do końca lat sześćdzięsiątych wiele fragmentów Hindukuszu było uznanych za terra incognita. Za sprawą polskich eksploratorów zostały one rozsławione i opisane"......Jak dalej pisze". Należy podkreślić, że grupa krakowska w 1971 roku po raz pierwszy poza tubylcami dotarła w doliny Eszan, Chaszpak, Sast i Issik w nieznanym wówczas paśmie gór Wachańskich". Efektem wielu z tych wypraw było osiąganie nieznanych szczytów. W wyniku prac eksploracyjnych polskich alpinistów opracowania terenu wzbogaciły się o liczne badania topograficzne. Dostarczono rozlicznych fotografii, rysunków i map szkicowych dolin oraz masywów górskich. Nie łudźmy się jednak, jeśli ktokolwiek myśli o dobrym poznaniu tego obszaru. Fauna ssaków może być poznawana w sposób inny, np. poprzez poszukiwania pasożytów lub tak jak polski program badania mrówek nizin północnego Afganistanu. Do dziś cały ten rozsiany obszar jest opisywany jako kraina zamieszkania nieznanych dzikich ludzkich kreatur oraz groźnych zwierząt, które były widziane tylko przez zbłąkanych krajowców.
odkrywanie kilku populacji dzikich koniowatych Equus
hemionus w Azji Środkowej
nie jest oczywiste.

Ekspedycja barona Von der Deckena w roku 1865 przetrząsneła ten dziewiczy afrykański obszar zwany Rogiem Afryki. Hrabia Potocki polował w Somalilandzie w roku 1900 na dziką zwierzynę z rozmaitych gatunków. Barwne opisy i faunę opisywał w swoich notatkach myśliwskich. Pod koniec XIX stulecia zoolog brytyjski Filip Sclater zbadał skóry ssaków zbobyte przez słynnego handlarza Karola Hagenbecka. Inni badacze w tych czasach, tacy jak niemiec Theodor von Heuglin wykryli przy tym pewne dziwne formy z tego nieznanego jeszcze wówczas obszaru. Niewiele jednak zmieniło się od tamtego czasu. Zwierzęta somalijskich ziem badali ostatnimi czasy brytyjczycy i włosi. Badania stanu fauny byłego Somali Włoskiego były prowadzone przez badaczy takich jak Agnelli i in. (1990). Dostarczyli oni wiadomości o stanie ssaków, w tym owadożernych. Somaliland i Somalia oraz inne ziemie są teraz jednak obszarem konfliktu, więc eksploracja zoologiczna tego regionu jest prawie niewykonalna.
Finalizując
ten zaniedbany projekt, jeśli właściwie opowiemy się za
odrębnym regionem, wykryje się nowe populacje.
Niejedna jeszcze zagadka wymaga udokumentowania. Jeśli zatem jakiś
endemiczny kudłaty dziki osioł z Gór Ałajskich nie został
jeszcze wykryty to jest oczywistością wykrycie go innowacyjną
metodą. Brak jest natomiast obecnie danych biologicznych na jego
temat. Są także regiony, które zatrzymały sie w czasie. Ludy
kultywują tradycje i wiedzę o przyrodzie tak jak dziesiątki lat
temu. Jest czas, aby i odkryć skryte gatunki z wielu tych innych krain. Jednym z form badawczych jest właśnie faunistyka, jeden z
nurtów zoologii polskiej.
Wybrane
odniesienia:
Agnelli
P., Azzaroli M.L., Simonetta, A.M. 1990. Some
remarks on the mammals of Somalia. Biogeographia (14): 499-513
Dieterlen
F., Turni H., Marquart K. 2013.Type specimens of mammals in the
collection of the Museum of Natural History Stuttgart. Stuttgarter
Beiträge zur Naturkunde A, Neue Serie 6: 291–303
Grąbczewski
B. 1925. Przez Pamiry i Hindukusz do źródeł rzeki Indus,
Warszawa, t. II,
s. 227.
Happold
D. C. D., 1966: The mammals of Jebel Marra, Sudan. J Zool Proc Zool
Soc London: 126-136.
Koczyński
A., Wójcik Z.1994. Dwa nieogłoszone teksty o Janie Stanisławie
Kubarym. Lud, t. 77. 223-235 s.
Marek A.
2013. Pasmo Hindukusz jako cel eksploracji polskiej w latach
1960-1983. Słupskie Prace Geograficzne 10, 89-107
Pisarski
B. 1964. Fauna mrówek Afganistanu. Nieoprawiony maszynopis pracy,
Instytut Zoologiczny PAN.
Sclater
P. 1884. On some Mammals from Somaliland. J Zool Proc Zool Soc
London: 540-542.
Strumpf
E., 1900. Obrazy Kaukazu. Kartki z podróży, Warszawa, Drukarnia A.
T. Jezierskiego, s. 184
Sztolcman,
J. 1902. Nad Nilem Niebieskim: wyprawa myśliwska Józefa Potockiego
do Sudanu. Warszawa : "Łowiec Polski"
Autor
jest redaktorem i współpracownikiem Kryptozoo. Jego ostatnia
działalność jest związana z luchowicz gabinetem zajmującym się
badaniami i przyrodą.
Artykuł
z cyklu historii naturalnej. Tomasz q. Pietrzak.
Nr of
public.
//09.2014//rjca82%#
Komentarze
Prześlij komentarz