chrońmy przyrodę ojczystą Azji Środkowej issue3./ 2015

chrońmy przyrodę ojczystą Azji Środkowej issue3.
from tomek pietrzak. submitted czerwiec 2015.
informacja prasowa_


Długo otrzymywało się przekonanie, że w Azji środkowej brak jest hotpostów bioróżnorodności. Mianowicie, polscy podróżnicy i biolodzy udokumentowali niesamowitą różnorodność życia w tym regionie świata. Zadaniem pierwszej ekspedycji kaszgarskiej miało być odkrycie arkanów tych niezbadanych krajów, ich ekosystemów oraz prac nad ochroną dzikiej przyrody. Nawet w dzisiejszych czasach w epoce dynamicznych zmian na planecie, człowiek zdaje sobie niewiele z pożytku dzikiej przyrody. A dzika przyroda tzw. orientu jest ciekawa. Ekologia i zasięgi występowania zarówno jakichś gatunków małych dzikich zwierząt są bynajmniej obiektem zainteresowania naukowców i przyrodników-fascynatów. Są wśród nich plamiste wydry o krępej budowie ciała, górska małpka ksy-gyik, błotne czworonogi tzw. herpetofauna z Xinjiang oraz kazachu czy płazy i ich habitaty. Należy się informacja także o etnicznych człowieczych osiedlach w górskich przełęczach, na deszczowych równinach zalesionych, nad mostami w Kaszgarii i kraju Feaków azjatyckich, ekosystemy i habitaty terrestrial montagne, moczary wetlands oraz forested humid and dry.


Odkrywanie bioróżnorodności Azji Środkowej

Przez długi czas panowało przekonanie, że Azja Środkowa nie jest regionem bogatym w hotspoty bioróżnorodności. Jednak dzięki pracy polskich podróżników i biologów, udało się udokumentować niezwykłą różnorodność życia w tym fascynującym zakątku świata. Pierwsza ekspedycja kaszgarska miała na celu zgłębienie tajemnic tych niezbadanych terenów, ich ekosystemów oraz podjęcie działań na rzecz ochrony dzikiej przyrody.


Znaczenie dzikiej przyrody

Mimo że żyjemy w epoce dynamicznych zmian na naszej planecie, wciąż nie doceniamy w pełni znaczenia dzikiej przyrody. Szczególnie interesująca jest fauna i flora tzw. orientu, która kryje w sobie wiele nieodkrytych tajemnic.


Obiekty zainteresowań naukowców

Ekolodzy i przyrodnicy-fascynaci skupiają swoją uwagę na różnorodnych gatunkach zwierząt, ich ekologii i zasięgach występowania. Wśród nich znajdują się:

  • Plamiste wydry o krępej budowie ciała

  • Górska małpka ksy-gyik

  • Herpetofauna z regionu Xinjiang i Kazachstanu

  • Płazy i ich siedliska


Badania nad ekosystemami

Naukowcy prowadzą również badania nad różnorodnymi ekosystemami Azji Środkowej, takimi jak:

  • Terrestrialne ekosystemy górskie

  • Moczary i tereny podmokłe

  • Zalesione obszary wilgotne i suche



Aspekty etnograficzne

Oprócz badań przyrodniczych, ekspedycje dostarczają cennych informacji na temat osad ludzkich w tym regionie. Szczególnie interesujące są:

  • Etniczne osiedla w górskich przełęczach

  • Społeczności zamieszkujące zalesione równiny

  • Osady nad mostami w Kaszgarii

  • Kultura tzw. Feaków azjatyckich

Dzięki tym badaniom i ekspedycjom, nasza wiedza o bioróżnorodności Azji Środkowej stale się poszerza, obalając mit o ubogiej przyrodzie tego regionu. Dalsze badania z pewnością przyniosą jeszcze więcej fascynujących odkryć, podkreślając znaczenie ochrony tych unikalnych ekosystemów i gatunków.



 issue 3. from quatlwork 2015.  

wsparcie od AI z canva.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

status survey of rare lagomorphs across wild orient

(2009) Historia naturalna w Bogdo-shanie......